• آرشیو اخبار فرهنگی


برگزیدگان دانشگاه علامه طباطبائی در اختتامیه سی و دومین جشنواره سراسری قران و عترت دانشجویان کشور

دکتر ایرجی کجوری مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برگزاری جشنواره قرآن و عترت نماد همگرایی مذاهب شیعه و سنی و به نوعی بیانگر وحدت بین مسلمانان است.

دکتر فضل الله ایرجی در آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره سراسری قران و عترت دانشجویان کشور گفت: بر اساس نظر سنجی ها در وزارت علوم ٧٢درصد از دانشجویان احکام دینی و فریضه نماز را به جا می آورند و حدود ٩٠ درصد نیز اعتقادات دینی دارند.

وی تصریح کرد: این آمار بیانگر آن است که اعتقادات دینی در فضای دانشجویی بالاتر از فضای عمومی جامعه است بنابراین دانشجویان میتوانند کمک بسزایی به ترویج افکار دینی در جامعه داشته باشند.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در جشنواره قران و عترت دانشجویی کشور بیش از ۵٠ هزار دانشجو شرکت کردند افزود: بیش از یک هزار اثر به جشنواره سراسری قران و عترت ارسال شد که ٣١۶مهمان در جشنواره حضور داشتند و ١٢٠ نفر در بخش های مختلف به عنوان برگزیدگان انتخاب شدند.

دکتر ایرجی جشنواره قران و عترت دانشجویی را پر مخاطب ترین جشنواره دانشجویی عنوان کرد و گفت: جشنواره قران و عترت دانشجویی جزو متنوع ترین جشنواره های دانشجویی محسوب میشود و از شروع جشنواره شاهد استقبال بی نظیر دانشجویان بودیم به طوری که برخی از آثار هنری جزو آثار بی نظیر و کم نظیر بود.

وی اذعان کرد: جشنواره قرآن و عترت دانشجویی نماد همگرایی دستگاههای آموزش عالی است و در واقع بیانگر وحدت مسلمانان می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در بین معجزات انبیا معجزه پیامبر اکرم ویژه است گفت:قرآن معجزه ماندگار پیامبر اسلام است.

حجت الاسلام حشمتی در آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره سراسری قران و عترت دانشجویان کشور گفت: معجزات بقیه انبیا قابلیت حسی و مشاهده داشت و ایمان مردم بر اساس حس و مشاهده بود اما معجزه پیامبر اکرم از جنس حس نیست بلکه با عقل و تعقل میتوان ان را درک کرد.

وی با بیان اینکه رمز ماندگاری معجزه پیامبر اکرم این است که با عقل و تعقل سرکار دارد افزود: رمز ماندگاری معجزه پیامبر نیز بر همین اساس است. چرا که بخش مهمی از آیات قرآن انسان را وادار به تفکر میکند نتیجه تفکر به ما یک برداشت خواهد داد که این برداشت معجزه و ماندگار است.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به انجام پیمایشی به نام موج سوم پیمایش ارزش ها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: نتیجه این پیمایش نشان داد به میزانی که تحصیلات افراد بالاتر رفته علاقه مندی و دلبستگی به مذاهب دینی کمتر شده است در حالیکه باید عکس این اتفاق رخ می داد.

حجت الاسلام و المسلمین حشمتی با تأکید بر این نکته که دانشگاهها می بایست بر اساس تحصیلات بالاتر از اعجاز الهی بیشتر استقبال کنند افزود: انتظار داریم جشنواره های دانشگاهی با دیگر جشنواره هایی که از سوی سازمانهای مختلف برگزار میشود تفاوت داشته باشد در واقع مباحث علمی، مقالات خوب، آثار ادبی و هنری به ویژه در حوزه فیلم و هنر به صورت جدی تر در این جشنواره ها دیده شود.

وی ابراز کرد: اگر امروز بخواهیم مفاهیم قرآن را به جامعه منتقل کنیم نیازمند آن هستیم که از ابزار هنر و رسانه استفاده کرده تا محصولات زیبا خلق شود چرا که خلق اثر زیبا بر مخاطب تأثیرگذار است.

برگزیدگان دانشگاه علامه طباطبائی پس از پایان داوری ها در اختتامیه سی و دومین جشنواره سراسری قران و عترت دانشجویان کشور اعلام گردید:

رتبه دوم: مهدی نیک روش در رشته نهج البلاغه

رتبه اول: خانم فاطمه محمدی در رشته حفظ موضوعی

رتبه چهارم: آقای علی مستشاری راد در رشته حفظ کل

رتبه چهارم: سید حامد حسینی در رشته ترتیل 

در مراسم اختتامیه این دوره جشنواره برگزیدگان بخش معارفی معرفی و از انها تجلیل به عمل آمد.

در بخش آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن به ترتیب سعید بهرامی، حامد منوچهری کوشا، عباس غفار زاده و در بخش آشنایی احادیث اهل بیت، نبی الله سالاری, مجتبی برغمدی، سعیده شجاعی مهر و در بخش آشنایی با سیره معصومین به ترتیب مهسا کریمی، وحید عباس مقدم و زهرا مهدوی به عنوان برگزیدگان معرفی شدند.

هم چنین در بخش مفاهیم نهج البلاغه به ترتیب مونا امانی پور، مهدی نیک روش، راضیه خزاعی و در بخش پرسمان معارفی یونس پورسعدی، زهرا زایر و سمانه کهرمی و در بخش احکام مهناز ملک پور، هادی اماملو و سینا رستمی به ترتیب مقام اول تا سوم را کسب کردند.

در بخش مفاهیم صحیفه سجادیه سعید میرزایی، علی درودیان، لیلا امرایی و در بخش حفظ قران کریم فاطمه محمدی، مریم غزاوی و محمد مافی نیز به ترتیب مقام اول تا سوم را کسب کردند.

در بخش تحقیق در بخش برادران به ترتیب سجاد پروینی نژاد، هادی اسفیدانی، علیرضا مهدي زاده و در بخش خواهران فهیمه ایزدی، زهرا دوازده امامی و طیبه صبوری مقام اول تا سوم را کسب کردند. بخش قرائت ترتیل بخش برادران امید حسینی نژاد، مصطفی قاسمی، محمد حسین حداد زاده و در بخش خواهران منصوره آقا حسنی، فاطمه مصلح و فریال خنافره به عنوان برگزیدگان این بخش معرفی شدند.

هم چنین در بخش حفظ ۵جزء اول قرآن در بخش برادران به ترتیب سیدرضا میرهاشمی، محمدرضا رحیمی، سید محمد حسین فرزام و در بخش خواهران فائزه جلالی، فاطمه حبیبی نیا و فاطمه مرادی به عنوان برگزیدگان این بخش معرفی انتخاب شدند.

در بخش حفظ ١٠جزء اول در بخش برادران امیر محمدیان, امیر حسینی اسفندیار، مهدی افشان و در بخش خواهران زهرا میرزا علی پور، ام البنین موسوی مطلق و اسماء ایران منش به ترتیب مقام اول تا سوم را کسب کردند.

در بخش ٢٠ جزء اول قران بخش برادران به ترتیب علیرضا رحمانی، محمد لائینی، محمد آسنجرانی و در بخش خواهران نرجس سعدالدین، صفا عسکری و فائزه جعفری به عنوان برگزیدگان انتخاب شدند.

در بخش حفظ کل قران کریم در بخش برادران محمدرضا رضایی، رسول آزمایش، محمود بابايي و در بخش خواهران زهرا سلطان پور، شکوفه صباغی کرهرودی و فاطمه زرین به ترتیب مقام اول تا سوم را کسب کردند.

 

 

تاریخ درج خبر: 1396/06/25 - ساعت درج خبر: ١٢:٠٣ - شماره خبر: ٤١٤١ - تعداد بازدید: 495


خروج