دکتر شالچی: دانشگاه علامه‌ میزبان «جشنواره ملی حرکت» خواهد بود/ جایگاه مرکزی خود را تحکیم کنیم

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه‌طباطبائی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه در ارتباط با برگزاری «جشنواره حرکت» اظهار کرد: علاوه بر جشنواره داخلی که بین حدود ۵۵ انجمن علمی دانشجویی دانشگاه برگزار می شود، میزبان جشنواره حرکت دانشگاه های سراسر کشور هم خواهیم بود.

 

وی ادامه داد: سیزدهمین جشنواره ملی حرکت به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود. از این جهت نشان دادن جایگاه شایستۀ دانشگاه علامه طباطبائی برای ما اهمیت بسیاری دارد. البته سال گذشته به دلیل شیوع کرونا جشنواره نهم داخلی حرکت برگزار نشد و امسال جشنواره نهم و دهم دانشگاهی همزمان برگزار می شود که مقدمه ای برای جشنواره سیزدهم ملی حرکت خواهد بود.

دکتر شالچی با بیان اینکه، نگاه دانشگاه به انجمن های علمی یک نگاه راهبردی است، تصریح کرد: انجمن های علمی، مکمل کلاس های درس هستند. انجمن های علمی اگر پویا باشند دانشگاه هم پویا خواهد بود و بسیاری از خلاءها و محدودیت های کلاس های درس را پر خواهند کرد.

لزوم ورود به مباحث بین‌رشته‌ای توسط انجمن‌های علمی دانشجویی

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی خاطرنشان کرد: حوزۀ دیگری که انجمن های علمی می توانند کار کنند، ورود به مباحث بین رشته ای است. در همین زمینه، ارتباط انجمن های علمی با یکدیگر بسیار مهم است. با این کار، انجمن ها می توانند موضوعات بین رشته ای را با یکدیگر تمرین کنند.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: ظرفیت دیگری که انجمن های علمی دارند این است که آنها می توانند از ظرفیت استادان بیرون از دانشگاه استفاده کنند. انجمن ها با برگزاری دوره، نشست، کارگاه و... از تجربیات و دانش استادان داخل و بیرون دانشگاه می توانند استفاده می کنند.

به گفتۀ دکتر شالچی در بسیاری از مسائل، اغلب استادان و مدیران تعیین کننده و انتخاب کننده هستند، اما در انجمن های علمی نقش اول را «خود دانشجویان علاقه مند به علم و دانش» ایفا می کنند و امکان مشارکت آنها فراهم می شود. در این انجمن ها، نوآوری های دانشجویی در حوزۀ دانش و معرفت صورت می گیرد.

انگیزۀ بالا، عامل موفقیت دانشجویان انجمن‌های علمی دانشجویی

وی در ادامه با اشاره به اینکه در رقابت ملی سال گذشته، انجمن های علمی دانشگاه علامه طباطبائی موفق شدند در چهار حوزه برتر شوند، گفت: با توجه به اینکه این رتبه ها در یک رقابت سخت و از بین ۱۱۹ دانشگاه کشور برگزار شد کسب چهار عنوان برتر بسیار مسرت‌بخش بود. علاوه بر این، ما چون دانشگاه تخصصی علوم انسانی و اجتماعی هستیم در بخش های فنی و مهندسی و... خیلی از رتبه ها را نمی توانیم کسب کنیم و محدودیت داریم. اما با این وجود اعتقاد داریم که ظرفیت دانشجویی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی فوق العاده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه‌طباطبائی تاکید کرد: مصصم هستیم با تلاش و همت دانشجویان در بین سه یا چهار دانشگاه برتر در این حوزه باشیم. دانشجویان انجمن های علمی بسیار توانمند هستند مخصوصاً در شرایط کرونایی حضور و فعالیت بسیار سخت شده است ولی آنها با انگیزۀ بالایی مشغول به فعالیت هستند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه تصریح کرد: میزبانی جشنواره حرکت در سطح ملی برای ما فرصتی است که بتوانیم دانشگاه و فعالیت های آن را به انجمن های علمی سراسر کشور نشان دهیم. با این کار هویت دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان یکی از دانشگاه های برتر کشور نشان داده می شود. شکل گیری و نشان دادن چنین هویتی باعث می شود، استعدادهای بهتری وارد این دانشگاه شوند و دانش آموختگان دانشگاه هم با تمایل بیشتری در بازار مواجه خواهند شد.

 دانشگاه علامه‌طباطبائی باید با هویت علمی آن شناخته شود

دکتر شالچی با اشاره به اینکه امتیاز دیگر مطرح شدن نام دانشگاه علامه طباطبائی در سطح کشور، معرفی وجهۀ علمی آن در وهلۀ نخست است، اظهار کرد: در گام نخست دانشگاه علامه طباطبائی باید با هویت علمی آن شناخته شود و بقیه موارد در ذیل آن مطرح شوند. با توجه به اینکه تمام انجمن های علمی سراسر کشور درگیر این رویداد ملی هستند، هر چقدر ما بتوانیم جایگاه مرکزی‌تری برای خودمان در رشته های مختلف به دست بیاوریم بیشتر به نفع ما خواهد بود.

وی تاکید کرد: کارگروه ها و کمیته های این جشنواره در دانشگاه علامه طباطبائی شکل گرفته است. این فرصتی است که برای دانشگاه به وجود آمده تا مرکزیت خودش را در حوزۀ علوم انسانی و اجتماعی نشان دهد. ضمن اینکه دانشگاه های فنی و مهندسی هم با این امر آشنا خواهند شد که دانشگاهی در حوزۀ علوم انسانی وجود دارد که در این زمینه بهترین است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی در پایان گفت: کار انجمن های علمی، کاری جمعی است که سه ضلع بین مدیریت دانشگاه، دانشجویان و استادان مشاور انجمن ها شکل می گیرد و اگر این سه مورد خوب کار کنند ما موفق خواهیم بود. این تلاش و ارادۀ جمعی باعث می شود که ما موفق باشیم.

تاریخ درج خبر: 1399/10/21 - ساعت درج خبر: ١٣:٠٧ - شماره خبر: ١٤٠٥٩ - تعداد بازدید: 55


خروج