• آرشیو اخبار فرهنگی


همایش بزرگداشت ۱۶ آذر با سخنرانی حمیدرضا جلائی پور و حسین نقاشی در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

همایش بزرگداشت ۱۶ آذر که در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با حضور حمیدرضا جلایی‌پور و حسین نقاشی و به همت انجمن اسلامی دانشگاه برگزار شد.

در این همایش جلایی پور ضمن احترام به شهدای جنبش دانشجویی گفت: بحث من این است که امروز در فضاهای دانشگاهی چه توصیفی می‌توان از فعالیت‌های جمعی دانشجو داشت.

وی با اشاره به نهادها و رویه‌های موجود در کشور تصریح کرد: این نوع بررسی یک جامعه شناسی است و این یکی از ورودی بحث‌های جامعه شناسی است که این یک راه است. راه دیگر این است که می‌توان از طریق جنبش‌های اجتماعی وارد بررسی جامعه شد.

جلایی‌پور افزود: جنبش‌ها چهار ویژگی دارد که اولین آن نگرانی، نارضایتی، یا شکاف و تضاد در جامعه است که عده‌ای برای برطرف کردن آن دور هم جمع می‌شوند. دومین ویژگی جنبش‌ها این است که درباره شکاف یا نارضایتی باید گفتمانی شکل گرفته باشد، چرا که اگر گفتمان نباشد ممکن است به شورش بیانجامد. سومین ویژگی جنبش این است که اعتراض و مطالبات را پیگیری کنند. ویژگی چهارم این است که اعتراض خود را بروز دهند.

 

حسین نقاشی در مراسم گرامی داشت روز دانشجو که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، اظهار کرد: محافظه کارها یا قلب حقیقت می‌کنند و یا از ارزش آن فرو می‌کاهند. به دموکراسی خواهی اعتقادی ندارند ، مفهوم آزادی خواهی را کاهش می‌دهند، برای برابری  موضع گیری نمی‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: آنجایی که نقطه کانونی نیروهای اصلاح طلب با محافظه خواه می شود فهم از موضوعات مطرح شده است.

وی ادامه داد: فهم ما امروز درباره دموکراسی همانی است که در نوفلوشاتو‌ توسط رهبر فقید انقلاب گفته شد و با آن جمهوری اسلامی به مردم ایران و‌جهان شناخته شده است.

در خاتمه دانشجویان و مدعوین به طرح پرسش و پاسخ خود پیرامون موضوع مورد بحث پرداختند.

 

تاریخ درج خبر: 1397/09/14 - ساعت درج خبر: ٠٨:٠٥ - شماره خبر: ٧٥٨٩ - تعداد بازدید: 156


خروج