• آرشیو اخبار فرهنگی


همایش حقوق رسانه در پرتو آرای شورای نگهبان در سالروز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد

همزمان با 12 آذر سالروز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همایش حقوق رسانه در پرتو آرای شورای نگهبان با همکاری انجمن علمی – دانشجویی حقوق ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی و پژوهشکده شورای نگهبان و با حضور دکتر سیامک ره پیک، دکتر محسن اسماعیلی، دکتر حامد نیکونهاد، دکتر هدی غفاری، دکتر قدرت اله رحمانی و دکتر وحید آگاه دوشنبه 12 آذر 1397 در سالن دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی برگزار شد.

در این نشست دکتر نیکونهاد گفت: شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم ترین نهادهای حکومتی به شمار می آید. این نهاد شباهت زیادی با بعضی از نهادهای حافظ قانون اساسی در تعدادی از کشورهاست. در قوانین اساسی برخی کشورها نیز نهادهایی به نام "دادگاه قانون اساسی" ،"شورای قانون اساسی"، "دیوان قانون اساسی" و نظایر آن پیش بینی شده است.شورای نگهبان نقش اساسی در قانون گذاری دارد.

وظایف و اختیارات شورای نگهبان

۱.نظارت برقانون گذاری

۲.تفسیر قانون اساسی

۳.نظارت بر انتخابات

۴.سایر وظایف شورای نگهبان

 

در ادامه دکتر ره پیک اشاره کرد: تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی و تصویب نهایی آن در روز ۲۴ آبان ۱۳۵۸ به عنوان یک روز به یاد ماندنی در تاریخ ملت ایران است.اصول و محورهای قانون اساسی در سطح کلان به شرح ذیل است:

۱.ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان، تقوی و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی

۲.بالا بردن سطح آگاهی های عمومی در همه زمینه ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه های گروهی و وسایل دیگر

۳.آموزش و پرورش رایگان برای عموم

۴.تامین آزادی های سیاسی و اجتماعی در حدود قانون

۵.طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب

در این همایش دکتر ره‌پیک معاون اجرایی و عضو حقوقدان شورای نگهبان سخنرانی و در پایان به سئوالات حاضران پاسخ گفت.

یادآور می‌شود در این همایش که در محل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، دکتر حامد نیکونهاد عضو هیات علمی دانشگاه قم و دکتر وحید آگاه عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی درباره قانون اساسی و حقوق رسانه در پرتو آرای شورای نگهبان سخنرانی و به سوالات حاضران پاسخ گفتند.

 

 

تاریخ درج خبر: 1397/09/14 - ساعت درج خبر: ٠٨:٢٧ - شماره خبر: ٧٥٩٠ - تعداد بازدید: 256


خروج