گفتگوهای آزاد علامه با محورریت فقرزدایی با حضور دکتر حسین راغفر با موضوع " فقر و پیامدهای اجتماعی آن "

دور دوم سلسله نشست های گفتگوهای آزاد علامه با محورریت فقرزدایی با حضور با حضور دکتر حسین راغفر (عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا و پژوهشگر حوزه فقر) با موضوع " فقر و پیامدهای اجتماعی آن " سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۰ به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.
 
دکتر راغفر در این برنامه پیرامون جرم و جرایم، رشد اعتیاد، کارتن خوابی، خودکشی، زن خیابانی، تن فروشی و کودک کار صحبت نمود و اینها را پدیده هایی دانست که رشد آن در جامعه با افزایش نرخ ارز و تورم اقتصادی متناسب با آن روند صعودی گرفته است. در واقع واکنش جامعه نسبت به تصمیمات مسئولین است که نشان می دهد جامعه بی تفاوت نیست. چندسالی است که آهنگ معضلات اجتماعی به صدا درآمده است و نگران امنیت اجتماعی هستیم و در این سه دهه پیامدهای تصمیمات مسئولین بر روی انسجام اجتماعی و در بعد امنیت اجتماعی و در ادامه در بعد امنیت سیاسی را شاهد هستیم.
وی افزود: هر گاه توزیع درآمد و ثروت ناعادلانه باشد، مطالبه عدالت اجتماعی هم بیشتر است. و نکته اینست که اگر نتوانیم بر اساس یک نظریه به تحقق عدالت اجتماعی دست یابیم، می توانیم یک اجتماع گسترده بین محققان و مسئولین را بدست آوریم و این حداقل کاری است که در مقابله با اشکال بی عدالتی می توان انجام داد. وقتی قیمت ارز بالا می رود، مردم هزینه های آن را نمی توانند بپردازند و در جامعه به تبع آن مشکلات عدیده ای پیش می آید و بسیاری از واحدهای تولیدی به کنار می روند و به نوعی با دست کردن در جیب مردم مردم فقیرتر می شوند. خصوصا طبقات متوسط جامعه رو به افول می روند. 
ایشان در خصوص ارائه راه کارهای مقابله با این پدیده، مالیات بر ثروت ثروتمندان، مالیات بر سفته بازی، مالیات بر فروش سکه و معاملات ارزی، مالیات بر مستقلات و زمین و ... را پیشنهاد دادند که آنها را می تواند جایگزینی برای اخذ و تامین هزینه های دولت باشد. اراده سیاسی برای تحقق این موضوع باید وجود داشته باشد و گرنه بسیاری از این موارد دریافت و اقدام برای آن در حال حاضر راحت است. در جوامع مانند ایران که نظام اجتماعی گسترده کارآمد نقش زیادی ندارد، مردم و تشکلهای مردم نهاد نقش برجسته دارند و اگر دولت به کمک این نهادها بیاید تاثیرات بسیاری در حل مشکلات را شاهد خواهیم بود. از این طریق پتانسیل خوبی در کشور داریم و این یک ظرفیت واقعی است و می توان روی آن حساب باز کرد و با به وجود آوردن این زمینه، توسعه مشارکتی را انجام داده ایم. قطعا بدون مشارکت مردم در کل مشکلات و مسائل مختلف راه به جایی نمی برد و یکی از اشکال این تشکلهای مردمی خیریه ها هستند و عملا سازمانهای مردم نهاد که برای ایجاد شغل و جذب نیروی کار تلاش می کنند تا بیکاری را ریشه کن کنند یکی دیگر از این گروه ها هستند و از این قبیل گروه ها در کشور فراوان داریم. 

تاریخ درج خبر: 1399/10/10 - ساعت درج خبر: ١٧:٠١ - شماره خبر: ١٣٩٢٥ - تعداد بازدید: 133


خروج